Czym jest depresja?

Czym jest depresja?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Depresja to poważna choroba psychiczna, która w ostatnich latach dotyka coraz więcej osób. Jak jednak rozpoznać depresję oraz, co ważniejsze, jak ją leczyć? Dowiedz się, jakie są objawy i przyczyny depresji oraz jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne, a także jak pomóc bliskiej osobie zmagającej się z depresją.

Depresja – najczęstsze objawy

Depresja jest stanem chorobowym, który charakteryzuje się znacznie pogorszonym samopoczuciem oraz brakiem energii życiowej. Depresji najczęściej towarzyszy również smutek oraz lęk, a także napady płaczu, jednak często osoby ze stanami depresyjnymi nie odczuwają silnych emocji – jest to bardziej poczucie pustki, letarg, brak chęci do codziennych aktywności. Do najczęstszych objawów depresji zaliczamy również znacznie obniżoną samoocenę, samooskarżenia, a w niektórych przypadkach może dojść także do prób samookaleczenia. Należy też pamiętać, że depresja może mieć również symptomy somatyczne. Należą do nich między innymi problemy ze snem, zaburzenie rytmu dobowego, utrata apetytu, poczucie spowolnienia psychoruchowego.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że depresja może też przyjąć mniej oczywiste formy. Możemy mieć wtedy do czynienia na przykład z zaburzeniem dwubiegunowym, depresją atypową lub nawet depresją sezonową. Oznacza to, że osoba zmagająca się z chorobą może nie wykazywać klasycznych objawów. Dla przykładu w przypadku depresji dwubiegunowej epizody depresyjne występują na przemian z epizodami maniakalnymi, kiedy pacjent ma mnóstwo energii, jest w ciągłym ruchu oraz wydaje się nadmiernie aktywny i szczęśliwy. Pamiętaj więc, żeby zwracać uwagę na każde niepokojące Cię sygnały, ponieważ chwilowe polepszenie nastroju lub zwiększenie aktywności nie oznaczają, że problem zniknął.

Przyczyny depresji

Przyczyn depresji może być wiele. Wbrew pozorom nie są to jedynie traumy lub trudne wydarzenia z przeszłości. Powodem depresji mogą być równie dobrze uwarunkowania genetyczne. Według tak zwanego modelu neurochemicznego przyczyną depresji może być niedobór pewnych amin biogenicznych, czyli substancji neurochemicznych wspomagających przekazywanie impulsów nerwowych w synapsach między neuronami w układzie nerwowym. Depresja może wystąpić również na tle poznawczo-behawioralnym. Jest wtedy sposobem funkcjonowania w nowych i trudnych sytuacjach życiowych.

Jak przebiega leczenie

Leczenie depresji powinno przebiegać dwutorowo. Konieczne jest przede wszystkim leczenie psychiatryczne, często z wykorzystanie farmakoterapii. Jednak oprócz konsultacji z lekarzem psychiatrii warto także rozważyć konsultacje z psychoterapeutą oraz ewentualną terapię. Połączenie obu tych działań przyniesie bowiem długotrwałe efekty. Pamiętaj jednak, że leczenie ciężkiej depresji może trwać nawet lata – nie bagatelizuj więc swojego zdrowia psychicznego i zadbaj o profilaktykę.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak pomóc osobie z depresją lub jak samemu poradzić sobie w kryzysie, wejdź na stronę https://hh24.pl/, gdzie znajdziesz porady dotyczące leczenia oraz bezpłatne testy psychologiczne.

Zdjęcie główne: pexels.com/Andrew Neel

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*