Steamer do ubrań – jak działa?

Steamer do ubrań – jak działa?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Inaczej parownica do ubrań, to skuteczne urządzenie gospodarstwa domowego, które usuwa zagniecenia z niemal każdej tkaniny. Prasowanie za pomocą parownicy jest bezpieczne dla całej gamy materiałów, a spowodowanie ich uszkodzenia jest praktycznie niemożliwe. Jak działa steamer oraz jak go używać? Zapraszamy do lektury.

Jak działa steamer?

Przed zakupem parownicy do ubrań należy zastanowić się, jaka będzie dla Ciebie odpowiednia. Podstawą jest zrozumienie, jak działa to urządzenia. Obsługa steamera jest niezwykle prosta i wygodna. Nie potrzebujesz deski do prasowania ani dużo miejsca.

Sprawdź ceny na ceneo.pl

Działanie parownicy do ubrań opiera się na podgrzaniu wody do odpowiedniej temperatury i kierowaniu strumienia pary na pomarszczoną tkaninę. Pod wpływem wysokiej temperatury włókna materiału rozluźniają się, a po zagniecenia prostują. Istnieją dwa rodzaje steamerów: stojący i ręczny. Działanie obu jest analogiczne.

Najwygodniejsze są parownice stojące, które w swojej podstawie mają zbiornik na wodę, a dysza podłączona jest za pomocą elastycznej rurki. Dodatkowo takie steamery posiadają wieszak, na którym można wygodnie powiesić prasowane rzeczy. Minusem jest stosunkowo duży rozmiar urządzenia. Parownice stojące będą idealnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, gdzie prasowanie jest nieodłącznym elementem każdego dnia.

Przenośne parownice są o wiele lżejsze i mają mniejszy pojemnik na wodę. To małe i poręczne urządzenie, które sprawdzi się dla osób, które nie mają większej liczby ubrań do prasowania. Ręczna parownica często nie posiada wieszaka do wieszania ubrań, więc będzie trzeba znaleźć alternatywę. Można użyć zwykłego wieszaka i umieścić go na krześle.

Jak używać steamera?

Praca ze steamerem opiera się na kierowaniu strumieniem pary na zagniecenia na tkaninie. Wystarczy delikatnie przybliżyć dyszę do materiału, a wszelkie zniekształcenia znikną dzięki temu, że wysoka temperatura pary wodnej rozluźni włókna tkaniny. Nie ma potrzeby mocnego dociskania urządzenia do ubrania.

Użycie steamera krok po kroku

  1. Wyjmij zbiornik na wodę z urządzenia.
  2. Napełnij zbiornik na wodę zimną wodą i włóż go do podstawy urządzenia.
  3. Podłącz przewód zasilający do prądu.
  4. Poczekaj aż urządzenie się nagrzeje – zwykle zajmuje to od 5 do 10 minut, w zależności od klasy urządzenia. Steamery stojące nagrzewają się stosunkowo długo, natomiast steamer ręczny będzie gotowy do pracy w ciągu 2–3 minut.
  5. Umieść ubranie na stojaku – podczas prasowania parą tkaniny należy trzymać w pozycji wiszącej.
  6. Prasując duże powierzchnie, jak na przykład zasłony, można prasować je, gdy są już zawieszone w oknie.
  7. Zacznij prasować tkaninę od dołu i idź w górę, aż wszystkie zagniecenia znikną.
  8. Pozwól materiałowi wyschnąć, zostawiając go na wieszaku.
  9. Po zakończonej pracy wylej pozostałą wodę ze zbiornika na wodę i wysusz go.

Na koniec warto dodać, że urządzenie będzie nam służyć bardzo długo, ale musimy pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji. Najlepszym sposobem na utrzymanie parownicy w doskonałym stanie jest używanie wyłącznie wody destylowanej. Jeśli używasz wody z kranu, musisz liczyć się z częstym myciem pojemnika na wodę. Do czyszczenia pojemnika można użyć specjalnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia steamerów. Bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest użycie zwykłego octu. Należy wlać ciepły ocet do pojemnika, nagrzać urządzenie, a następnie wypuścić go przez dyszę.

Zdj. główne: Charles Deluvio/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*