Występ robotów, akrobatyka, sceneria pustynna lub Mur Chiński… Niektórych pokazów mody nikt już nie zdoła przebić, na stałe zapisały się jako legendy. Poniżej prezentujemy parę z nich.
McQueen zasłynął z tego, że w zasadzie każdy jego pokaz stanowił specyficzne dzieło sztuki. Na jeden z nich sprowadził… roboty, które na wybiegu, na bieżąco, malowały sukienkę modelki Shalom Harlow, kręcącej się pomiędzy nimi na platformie. Całość nabrała formy przedstawienia, w którym modelka prezentowała również swoje zdolności aktorskie. To dopiero był pokaz!
Również Hussein Chalayan zainteresował się przestrzenią teatru i umieścił swój pokaz w jednym z nich – na deskach legendarnego londyńskiego teatru tańca Sadler’s Wells. Chalayan zainteresował się zależnościami tkwiącymi pomiędzy nauką i ciałem człowieka, co zaowocowało bardzo dziwnymi rozwiązaniami. Głównym pomieszczeniem na scenie był skromnie urządzony salon, w którym modele i modelki pojawiali się ubrani w pozornie proste ubrania, takie jak czarny płaszcz lub jasnobrązowy trencz, a następnie… ukrywali przedmioty gospodarstwa domowego pod ubraniami lub w kieszeniach. Wędrowali po scenie w sztywnych czarnych sukienkach inspirowanych Christianem Diorem, marszczonych spódnicach czy koszulach z dziwnymi nadrukami.
To był jeden ze spektakularnych pokazów, a to ze względu na wybrane miejsce, ponieważ w wybieg została przemieniona część Wielkiego Muru Chińskiego. Karl Lagerfeld był dyrektorem kreatywnym, a cała inwestycja wyniosła ponad 10 milionów dolarów.
Pokazy Chanel często charakteryzowały się niesamowitym przepychem i bogactwem, zazwyczaj odbywały się w Paryżu, w Grand Palais. Karl Lagerfeld zrealizował przecudowną podwodną fantazję z Florence Welch w roli głównej. W decydującej scenie, tuż przed zaśpiewaniem swojego hitu, wyłoniła się z muszli niczym Wenus, w perłowej sukni.
W pokazach pojawił się również motyw cyrku, użyty na granicy mody i performance’u. Jeremy Scott stworzył pokaz w cyrkowej oprawie dla włoskiego domu mody. Scott wcielił się w niej w wodzireja, a w finale zespół cyrkowy (wraz z gwiazdą RuPaul’s Drag Race i aktorką burleskową Violet Chachki) zakończył widowisko pokazem akrobatyki.
Pandemia wymusiła na świecie mody zmianę dotychczasowego podejścia do pokazów, szczególnie do ich formy – musiały przejść do internetu. Versace już zaprezentował kolekcję inspirowaną powrotem do bardzo klasycznego podejścia za pomocą greckiego labiryntu. Modele chodzą po jego korytarzach, prezentując stroje o kroju czysto geometrycznym, w mocnej palecie, która reprezentuje siłę i pewność siebie.
Zdjęcie główne: Lucas Dawson/Getty Images Entertainment/Getty Images