Jaki rodzaj terapii wybrać dla siebie? Podsumowanie wszystkich nurtów

Jaki rodzaj terapii wybrać dla siebie? Podsumowanie wszystkich nurtów
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Psychoterapeuci w swojej pracy wykorzystują różne metody. Przed rozpoczęciem terapii warto zaznajomić się z jej głównymi rodzajami, aby poznać różnice pomiędzy poszczególnymi nurtami. Podstawowa wiedza o metodach leczenia w gabinetach psychoterapeutów pomaga wybrać najlepszy dla siebie rodzaj terapii.

Psychoterapia pomaga leczyć między innymi zaburzenia psychiczne. Jest potrzebna także w przypadku trudnych sytuacji życiowych, z którymi nie potrafimy sobie sami poradzić. Za jej najistotniejszy elementem uznaje się relację z terapeutą. Ogromne znaczenie ma również trafny dobór nurtu psychoterapeutycznego, od którego zależy przebieg spotkań i zakres poruszanych problemów.

Główne nurty w psychoterapii

Poniżej opisujemy najważniejsze nurty psychoterapeutyczne i wskazujemy, dla kogo dany rodzaj jest szczególnie polecany.

Nurt psychodynamiczny/psychoanalityczny

Nurt psychodynamiczny/psychoanalityczny skupia się na poszukiwaniu nieuświadomionych, zakorzenionych w przeszłości problemów pacjenta. Psychoterapeuta wraz z pacjentem przyglądają się uważnie wzorcom zachowania, analizują je i określają. Terapia w tym nurcie pozwala zmienić osobowość pacjenta i uczy tworzenia bardziej satysfakcjonujących relacji.

Terapia w nurcie psychodynamicznym/psychoanalitycznym jest szczególnie polecana osobom, które zmagają się z zaburzeniami osobowości i odżywiania czy chorobami afektywnymi.

Nurt poznawczo-behawioralny

W trakcie terapii opartej na nurcie poznawczo-behawioralnym psychoterapeuta i pacjent skupiają się na identyfikacji dysfunkcyjnych zachowań, przekonań oraz myśli utrudniających życie codzienne i na ich zmianie. Ten rodzaj terapii wyróżnia się nastawieniem na określone cele. Psychoterapeuta edukuje pacjenta i przedstawia mu konkretne techniki radzenia sobie z problemami.

Terapia poznawczo-behawioralna jest polecana w przypadku fobii, lęków napadowych, nerwicy, depresji, zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych, schizofrenii czy bulimii.

Nurt systemowy

Podejście systemowe opiera się na założeniu, że ludzie funkcjonują w różnych, powiązanych ze sobą systemach. Za najważniejszy system uznaje się rodzinę. Problemy w jej funkcjonowaniu często wpływają na powstawanie zaburzeń psychicznych. Terapia systemowa skupia się na zaburzeniach jednostki w kontekście większego systemu. Jest ona szczególnie polecana osobom z kryzysem rodzinnym i małżeńskim. Z terapii systemowej mogą także korzystać osoby DDA (dorosłe dzieci alkoholików).

Nurt Gestalt

Podejście Gestalt zakłada, że każdy człowiek może zasadniczo wpływać na swój los, czerpać z własnych zasobów i znajdować najlepsze rozwiązania swoich problemów. Podczas tej terapii psychoterapeuta skupia się na wspieraniu pacjenta w procesie odkrywania i rozumienia własnych emocji oraz potrzeb. Terapia w nurcie Gestalt pomaga leczyć fobie, nerwice, depresję oraz zaburzenia psychosomatyczne.

Nurt integracyjny

Podczas terapii w nurcie integracyjnym psychoterapeuta łączy najistotniejsze elementy psychoterapii poznawczo-behawioralnej, psychodynamicznej i systemowej, w ten sposób dopasowując ją do aktualnych potrzeb pacjenta. Techniki czerpane z różnych nurtów zależą między innymi od etapu procesu psychoterapii czy celów, które określił pacjent.

Terapia integracyjna sprawdzi się w przypadku osób, które cierpią na zaburzenia psychiczne i osobowości, mają problem z uzależnieniem czy z relacjami z innymi ludźmi bądź chciałyby zmienić coś w swoim życiu.

Zdjęcie główne: Sigmund/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*